Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grunge

10. 11. 2008

Grunge je žánr na pomezí hardrocku a alternativního rocku vycházející z hardcore punku, heavy metalu a indie rocku. Jeho původ leží v polovině v 80. let ve státě Washington, především v okolí města Seattle. Název stylu údajně pochází od Marka Arma z Mudhoney a znamená „roztrhaný, špinavý“.

Typickým zvukem grungeové hudby jsou „špinavé“ zvuky kytary a silné riffy. Texty se zabývají většinou společenským odcizením, touhou po svobodě, nudou a depresemi, ať už ze smířené nebo rozzlobené pozice. Ve stylizaci kapel je časté napadání glam metalové scény 80. let, to se odráželo například nechutí k pompézním představením.

První grungeové kapely byly ovlivněny především lokálními punkovými skupinami a skupinou Melvins. Mezi jiné zdroje patří alternativní rock jako Sonic Youth a Dinosaur Jr. zároveň s proto-punkem jako The Stooges a MC5. První skupinou považovanou za grungeovou jsou seattleští Green River, jejíž členové později stáli u zrodu Mudhoney a Pearl Jam. Na vrchol popularity se grunge dostal v roce 1991, kdy vyšlo album skupiny Nirvana, Nevermind, v té době už však byly zaběhlé i další skupiny jako Soundgarden a Screaming Trees. Další významou událostí bylo vydaní alba Ten skupiny Pearl Jam. Po smrti zpěváka Nirvany Kurta Cobaina v roce 1994 začal žánr pohasínat, přestože se objevil styl zvaný post-grunge jako například australští Silverchair nebo britští Bush. Na druhou stranu grunge způsobil praktický konec glam metalu a ovlivnil důležitou část alternativního rocku, který vznikal od 90. let. Zvláštním podžánrem je také Riot Grrrl, jakýsi „feministický grunge“ představovaný například skupinou Hole.

Ke grunge patří i typický styl oblékání, mezi jehož hlavní znaky patří obliba starého oblečení, flanelových kostkovaných košil, roztrhaných džínů, tenisek Converse a hardcoreové etiky DIY (Do It Yourself-„Udělej si sám“). V původním slova smyslu však také grunge znamenal typické oblékání v menších městech v okolí Seattlu, přizpůsobené chladnému počasí